Bir Başka Faust - Dina & Daniel Nayeri | Kitap Yorumu #12 |

**Tanıtım**Klasik bir edebiyat eserinden çağdaş bir başyapıt yaratmak...

Daniel ve Dina Nayeri kardeşlerin, yayımlandığı her ülkede büyük yankı uyandıran "Bir Başka" serisi, dünya edebiyatına mal olmuş klasik eserlerin modern çağa uyarlanarak yeniden yorumlanmasından doğan sıra dışı bir edebiyat projesi. Bu projenin ilk meyvesi ise Goethe'nin ölümsüz eseri Faust'tan esinlenerek kaleme alınmış Bir Başka Faust...

Bir Başka Faust, şeytanla bahse giren insanoğlunun zaaflarını, hırslarını, sırlarını ve sınırlarını gözler önüne seren esrarengiz bir kurguyla buluşturuyor okurlarını.

"Yetenekli" çocukların hayatlarını cehenneme çeviren Marlowe Okulu'na hoş geldiniz! Aynı gece, dört ayrı şehirde, dört çocuk ortadan kaybolur. Aradan yıllar geçse de onları ne gören olur ne de onlardan bir haber alan... Ta ki bu seçilmiş çocuklar genç, tuhaf ve bir o kadar güzel bir kadın olan Madam Vileroy ile birlikte New York'taki özel bir partide ortaya çıkana kadar. Madam Vileroy'un "Faust"lar olarak adlandırdığı bu gençlerin insanüstü yetenekleri ve gizemli yaşam öyküleri, yeni kaydoldukları Marlowe Okulu'na, onlardan önce ulaşmayı başarmıştır.

Madam Vileroy tarafından bu gençlere bahşedilen yetenekler, onların Marlowe'da kısa sürede sivrilmelerine sebep olur. Hile yapmak, çalmak, yalan söylemek ve zaman-mekan kavramlarıyla oynamak gibi konularda özel meziyetleri olan bu gençlerin yapamayacakları şey yoktur. Ancak, Madam Vileroy'un sunduğu bu özel güçlerin gittikçe karanlıklaşmaya başlayıp daha karmaşık bir hal almasıyla işlerin rengi değişir. Amaçlarına ulaşmak için şeytanla pazarlığa oturmuş lanetli bedenlerin açığa çıkardığı bazı şok edici sırlar, affedilmesi güç günahlardan bile daha korkutucudur.

İnsanların ruhunu mesken tutan yüzyıllık bir dilemma, yepyeni bir anlatım biçimi ile günümüz dünyasına taşınarak, ürpertici bir okuma deneyimi sunuyor.Türkçe (Orijinal Dili:İngilizce)
408 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 20 cm 
İzmir, 2013
ISBN : 9786058629165


***Yorum***


Bir Başka Faust ile uzun zamandır kesiştiğimiz itirafını yaparak söze başlamak istiyorum. 

Birileri okurken görmüş ve istemiş fakat türlü aksiliklerden dolayı yine ertelenmiş bir kitaptı benim için. Sonunda okuma fırsatı bulduğuma bayağı seviniyorum açıkcası. 
Gothic edebiyat tarzında duran ve klasikleşmiş eserlerin yer yer rüzgarlarını taşıyan bir kitap. 
Kapağı bana; Alacakaranlık, Muhteşem Yaratıklar'ın film afişi baskılı kapağını andırdığı için ''young adult'' olacağını düşündürttü. Ki doğru düşündürtmüş.Olay sinsi Madam Vileroy'un tatminsizlik ve kibir dolu 5 çocuğu sözde evlat edinmesiyle başlıyor. Valentin, Christian, Victoria , Belle ve Bicé..
Bicé ve Christian'ın başlarda pek rolleri olmasa da kitabın kapanışını bu ikili yapıyor. 
Zaten kitabın ilk 180 sayfa durağan ilerlediğini ve daha sonra taşların yerine oturmaya başladığı düşünülürse Bicé ve Christian tam doğru yerde başrol oluyorlar.

Victoria, bir hilekar. Düşünce okuma özelliği var. Ve deli dehşet hırslı. Madam Vileroy'dan sonra gelen Faust. Hatta yılan. Pis.Valentin, aslında Valentin'in hep iyi tarafa geçeceğini düşünmüştüm. Çünkü kitabın bazı noktalarında bu konuda sinyal veriyor gibiydi. Ama Christian'a yaptıklarını öğrendikten sonra.. Üzgünün Valentin seninle bir geleceğimiz olamaz. Adadan ayrılıyorsun.

Belle, adeta bir Dorian Gray! desek hiç yanlış olmaz. O bir Dorian. Dorian'ın şansı onun lanetiydi. İşte aynen öyle bir durum.

Bicé, tüm hikayenin esas kızı desem yeridir. 23 dil biliyor. Evet şimdi böyle söyleyince diğerlerine göre vasıfsız oldu ama onun sahnesi sonlarda.Christian, o bir hırsız. Ama eşya çalmıyor. Mesela bir yarıştasınız ve en iyi koşucusunuz arkanızda Christian geliyor ve size sadece hafif bir temasta bulunup geçiyor. Daha sonra koşamamaya başlıyorsunuz. İşte Chris, sizin koşma yeteneğinizi çaldı.

Ve Madam Vileroy, şeytan görsün yüzünü derim ama aynaya bakması, şeytanla karşılaşmasına eş değer.

En başında yeteri kadar akıcı gelmese ve bölümlere ayrılsa bile sonlara doğru toparlayan bir kitap. Aslında kitap sonlara doğru bayağı toparladı ki ben ağzım açık okudum.
Enteresan bir kurguydu. Yani gerçek ''Faust''a göre gayet young adult versiyonuna geçebilmişti. 
Ben sevdim.
 Ve sonunu o kadar güzel toparladı ki kitap birden 10/2'den 10/5'e fırladı.
Bu kitaba ben 10/5 vermek istiyorum. Hatta 10/5,25 felan.

Öpücükler xoxo
Not : Delidolu yayınlarına teşekkürler!
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder