Kızıl Yükseliş - Pierce Brown | Kitap Yorumu #17

***Tanıtım***
Ben dünyaları ateşe verecek kıvılcımım. Ben zincirleri kıracak çekicim. Ben halkımın ve esaret içinde yaşayan herkesin umuduyum. Çünkü biliyorum ki insan kendini köleleştiren adaletsizlikle özgürleşemez. Gelecekte, renk kodlarına göre sınıflara ayrılmış Toplum'un en alt sınıfını Kızıllar oluşturmaktadır. Diğer bütün Kızıllar gibi Darrow da, Mars'ı yeni nesiller için yaşanılır bir gezegen haline getirdikleri inancıyla günlerini madenlerde çalışarak geçirmektedir. Üstelik bunu severek ve isteyerek yapmakta, kanı ve teriyle çocuklarına daha iyi bir dünya bırakacağına inanmaktadır.


Ancak Kızıllar kandırılmıştır. Darrow, halkının yozlaşmış yönetici sınıfın kölesinden başka bir şey olmadığını keşfettiğinde adalet özlemi ve kaybettiği aşkının anısıyla hırslanır. İnsanlığın yeni nesil Altın hükümdarlarının güç için mücadele ettiği efsanevi Enstitü'ye sızmak için her şeyden vazgeçer. Hayatı ve medeniyetin geleceği pahasına en başarılı ve en vahşi Altınlarla rekabet etmek zorunda kalacak olan Darrow'un düşmanlarını yenmek için artık yapmayacağı şey yoktur… Bu, onlardan birine dönüşmek anlamına gelse bile.

İnce Kapak: 
Sayfa Sayısı: 448
Baskı Yılı: 2015
Ciltli: 
Sayfa Sayısı: 448
Baskı Yılı: 2015
Dili: Türkçe
Yayınevi: Pegasus***Yorum***

Bu kitap hakkında ne denir bilmiyorum açıkcası. Nutkum tutula tutula okuduğum ve tüylerimi ürperten bir kitap. Darrow ise şimdilerdeki yegane aşkımdan başkası değil. Tüyler ürperticiydi. Sayfalarca kitabın güzelliğinden konuşabilirim.

Darrow bir kızıldır ve hayatının böyle devam etmesini istemeyen biridir. Aslında tam olarak öyle değil. Hayatının böyle devam etmesini istemeyen kişi Eo'dur. Eo, Darrow'un karısı olmakla beraber aslında onu hayallerine bağlayan ve içindeki cevheri görmesini sağlayan kişidir.
Darrow sıradan bir cehennem dalgıcıdır. Her ay sonunda verilen Defne ödüllerini kazanmaları gerekirken yine Gama'lara kaptırdığında işin dolabını anlar. Defne sadece teşviktir, her zaman belirlenen kişi kazanacaktır ama bunu halka ya da çalışan kişilere söylemezler. Çünkü onlar sadece çalışmak için vardır ve hep çalışmaları gerekirmiş gibi davranırlar.
Darrow, yaratılan distopya hiyerarşisinde en altta yani Kızıllar ırkında bulunmaktadır. Kızıllar, bundan çok uzun süre sonra Mars'a yerleşmesi muhtemel insanlar için kendi hayatlarının bu tarz sefil olmasına gözlerini yuman fedakar insanlar olduklarını düşünürler. Aslında yanlıştır. Mars uzun süre önceden hayata ve yerleşime açılmıştır fakat bunu hali hazırda çalışan Kızıllara söylemezler.
İşte bu düzenbazlığa ve adaletsizliğe Darrow, karısının hayalini gerçekleştirmek niyetiyle baş kaldırır.

Eo, baş kaldırı yaptığı için öldürürlür. Ve geriye Darrow kalır. Darrow Ares'in oğulları diye bilinen bir ekibe alınır ve altın olmak üzere oymacıya gönderilir. Altınlar hiyerarşinin en üstünde bulunurlar, onların amacı yönetmektir ve tek yapabildikleri de aslında budur.

Kitap, sıradan bir distopyadan çok daha farklı, dili ve düşünceleri empoze edişi, filmografik yazımı okuduğunuz her kelimede sizi hipnotize ediyor. Dil ciddi bir dil ve karakter ağzı anlatımı var. Cümleler keskin. Yoğun olmakla beraber insanı yormayan bir akıcılığa sahip. Uzun zamandır okuduğum en iyi kitap diyebilirim. Distopya türünü pek sevmememe ve tercih etmememe rağmen okuduklarım arasında (bir çok kitap okudum ) açık ara farkla en iyisi olduğunu söyleyebilirim. Her kurgu başlı başına güzeldir fakat bunu yazmak ayrı iştir. Bu adam yazmış, bitirmiş işi yalamış yutmuş yani. Epik anlatımı ve aksiyonunun fazla oluşu ve bu aksiyonların körü körüne değil düşünce ve mantık işiyle hareket edişi şahaneydi. Daha fazla ne denir bilemiyorum. Verdiğiniz paranının her kuruşuna değecek bir kitap. Eğer hala okumadıysanız, gidip alın ve hemen okuyun. Ben okuduğum için çok memnun olmakla beraber bu kadar geç bir zamanda okuduğum içinde çok pişmanım.

Adım gibi eminim kitabı çok seveceksiniz!
Kitap tek kelimeyle mükemmeldi!
Öpücükler xoxo
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder