Kitap Senaryoları | Mimlemişler!


Sevgili Athena beni mimlemiş. İyi ki mimlemiş. O olmasa beni kim mimler ki?
1. Bütün kitaplarından kurtulman gerekiyor. Sadece belirli türlerden (Fantastik, Kurgu olmayan ve senin seçtiğin bir tür) birer tane kitap kalabilir. Hangi kitaplar kalırdı?

Fantastik - Pandora'nın Kızı kalırdı, beni en çok etkileyen kitaplardan birisidir.  
Kurgu Olmayan - bunu pas geçiyorum çünkü şöyle bir düşündüm de kurgu olmayan herhangi bir şey yok gibi. 
Ve benim seçtiğim türe gelecek olursak, hiç istisnasız Patrick Süskind - Koku diyorum. kitap bittikten sonra boğazımda oluşan yumruyu asla unutamayacağım.

2. Kitapçıdasın ve senden küçük birinin annesine okumayı sevmediğini söylediğini duyuyorsun. Ama annesi onun bir kitap alması konusunda ısrar ediyor. Yanlarına gidiyorsun ve okumayı fazla sevmeyenler için uygun olduğunu düşündüğün bir kitabı öneriyorsun. Bu hangi kitap?

Kesinlikle basit bir dile sahip bir bilim kurgu kitabı olurdu. Şu an düşünüyorum ve o mu olsun yoksa bu mu diye karar veremiyorum ancak olması gerekiyorsa kesinlikle ütopik kökenli bir bilim kurgu olması gerekiyor.
Ben kitap okuma alışkanlığımı İpek Ongun ile kazandım ancak başkasına İpek Ongun ile başlamasını pek önereceğimi zannetmiyorum.

3. Kendini iyi hissetmiyorsun ve toparlanmaya ihtiyacın var. İyi bir ruh hâline girmek için hangi kitabı okursun?

Bu soruya katiyen mizah diyerek yanıtlamam. Çünkü Mizah kitaplarının bendeki yan etkisi daha fazla depresyona çekiyor olması. Ben bu tarz durumlarda aksiyon, macera gibi bir oturuşta zihnimi yoracak ve dertlerimi unutmamı sağlayacak kitapları seçerim.

4. Küçüklüğüne zaman yolculuğu yapıyorsun. O zamanki hangi kitaba kendini kaptırırdın?

Benim dönemimde Sevgili Salak Günlük'ler modaydı. En azından benim modam o idi. Çok güzellerdi, hem komiklerdi, farklı bir mizah vardı, hemde resimler gerçekten çok güzeldi. aklıma gelmişken, gidip alayım ve okuyayım.
5. Arkadaşın sana 4 günlük bir tatil sürprizi yapıyor ve bavul hazırlaman için sadece 1 saatin var. Yolda okumak için hangi kitabı alırdın?

Yolda kitap okuyamam ama, genel olarak yanıma alacağım kitabın dili kesinlikle hafif olurdu. Belki köşe yazılarından toparlanmış bir kitap ya da mektup-anı gibi bir misilleme.


6. Evin soyuldu! Endişelenme, her şey yerinde ancak kitaplığın yağmalanmış. En çok hangi kitabının güvende olmasını isterdin?


Öncelikle öyle bir hırsız var ise gelsin bir alnından öpüverelim. Hangi hırsızın kitap çaldığı görülmüş! Çalarsa hepsini çalsın, canı sağ olsun. böyle hırsıza can kurban ayol.


7. Arkadaşın kitabını ödünç alıyor ve berbat bir hâlde geri getiriyor. Hangisini yapardın? 
a) Fark etmemiş gibi davranırdın. 
b) Aynısından sana almasını isterdin. 
c) Gizlice onun bir kitabına da aynısını yapardın.


Cevap veriyorum : Şıkların Hiç biri değil. Önce bir çirkefleşirim. Daha sonra ''Sen kimin kitabını bu halde getiriyorsun e Müslüman!'' Diye bir bağırırım. Sinirlenir herkese sararım. Sonra ''Bana gidip aynı kitabı alacaksın sen'' diye ayak diretirim. En son küserim. Sonra insanlar etrafıma gelir neden bu kadar büyüttün derler. Bende sinirden ağlarım. Happy end.
Share:

2 yorum:

 1. Blogunun temasına bayıldım! Özellikle sonuncu sorunun cevabına gülmekten öldüm ve fark ettim ki bende aynısını yapardım :D Seni takibe aldım henüz çok yeni olsa da bana da beklerim http://kitapsandali.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar,
  Blogunuzu çok beğendim ve sizi takibime aldım. Bende bloguma beklerim.
  Sevgiler,
  http://hayatimakyajla.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil