OGBT #14: Kötü Kızlar Ölmez - Katie Alender | Karakter Kartları & Yorum |


***Tanıtım***
Alexis sorunlu lise yılları geçiren tipik bir öğrenci olduğunu düşünüyordu. Problemli evlilikleriyle uğraşan bir aile, oyuncak bebeklerine kafasını takmış on iki yaşında bir kız kardeş ve kendisinin anti-sosyal, anti-ponpon kız tutumu…


Kız kardeşlerin birbirine yakınlaşmasını sağlayan bir olay sonrasında Alexis, sorunlu hayatının tehlikeli sulara doğru hızla kaydığını fark etmişti. Kız kardeşi Kasey her zamankinden de tuhaf davranıyordu: Mavi gözleri bazen yeşeriyor, oldukça eski kelimeler kullanarak konuşuyor, hatta zaman zaman kendindent geçiyordu ve bu tuhaf davranışlarının farkında bile değildi. Oturdukları eski evde de garip şeyler oluyordu: kapılar kendi kendine açılıp kapanıyor, yanmayan ocakta duran su kaynıyor ve fişe dahi takılmamış havalandırma evi buz gibi yapıyordu.

Alexis tüm bunların kendi aklının bir oyunu olduğuna inanmak istiyordu ama basit yanılsamalar olarak düşündüğü bu olaylar giderek ailesi, kendisi ve öğrenci başkanıyla arasında tomurcuklanmaya başlayan ilişki için tehdit oluşturmaya başlamıştı. Alexis, Kasey'i durdurabilecek tek kişiydi ama ya, bu yeşil gözlü kız artık Kasey değilse?

"Bu kitap ışıklar açık uyumama neden oldu! Zekice ve ürkütücü." 
-Melissa de la Cruz, Asil Kan serisinin New York Times Çoksatan yazarı-

"Tıpkı Stephen King kitaplarında olduğu gibi, Alender'da da uykunuz kaçacak!" 
-Margaret Stohl and Kami Garcia, Muhteşem Yaratıklar serisinin New York Times Çoksatan yazarları-

"Kötü Kızlar Ölmez tüylerinizi ürperten, unutamayacağınız anlar yaşatan, ustalıkla yazılmış bir roman." 
-Voya, Starred Review-

"Genç edebiyatı hayalet hikâyelerinden hoşlanan okurlar bu kitabı ellerinden bırakamayacak." 
-Publishers Weekly-

"Sıradışı ve güçlü karakterler sizi kendilerine bağlayacak."
-Kirkus Reviews-

"Dozunda korku, gerilim ve aşk ile sayfaları hiç durmadan çevireceğiniz, umut vadeden bir ilk roman." -Booklist-

"Ürkütücü!" 
-Horn Book-

"Ürkütücü ve kesinlikle tüyler ürpertici!" 
-Xpresso Reads-
(Tanıtım Bülteninden)

***Yorum***

Kötü Kızlar Ölmez..
İyi kızlar ölür mü peki? tarzında bir soru herkesin aklına gelen ve haydaa dedirten tarzdan bir durum.
Bahsedeceğim kitap her ne kadar tercih edilmiş yumuşak pembe renkli kapağına rağmen paranormal bir kitap. Evet bende birbirlerine diss atıp duran liseli kızlar olduğunu düşünmüştüm.
Taa ki kitabın arka kapağını okuyana kadar ve tabi ki tamamını..

Kitap ilk sayfasından itibaren sizi içerisine alan bir kitap. Karakter ağzından anlatımı yapılmış. Ana karakterimiz Alexis, kardeşi Kasey, takıldığı çocuk Carter ve okulun popülerlerinden olan Megan arasında geçen bir olay örgüsü var.
Alexis, en yakın arkadaşı Beth'i değişik nedenlerle kaybettikten sonra kendini insan ilişkilerine kapamış akıllı bir kız. Saçlarının pembe oluşu da dış görünüş özelliklerinden ki bu benim bayağı hoşuma gitti. 
Kasey, Alexis'in 13 yaşındaki kız kardeşi, biraz takıntılı ve evhamlı birisi oyuncak bebeklere bağımlı gibi bir şey. Tabi bunu yadırgamıyoruz çünkü çoğu kız çocukları bebeklerle oynamayı sever. Ama takıntı mayetinde?

Carter ise Alexis'in bilmeden yarattığı bir ''canavar'' olabilir. Bunun açıklamasını yapmayacağım çünkü sürprizi kaçabiliiiir :D Lexi ve Carter'in arasındaki kıvılcımlar ise Lexi'nin yüzüne kapı çarpılmasıyla başlıyor.

Megan ise herkesi ezen popüler kız grubundan. Ponponlardan olmasını saymıyorum bile. Ama Megan daha farklı tabi ki. Yoksa Alexis ona güvenmezdi ki.

Olayların tamamı Kasey ve Alexis'in garajda bulunmasıyla başlıyor. Lexi içinden gelen ve durduramadığı bir hikaye anlatmaya başlıyor ve Kasey'in yeşil gözleri ile sonlanıyor.

Hayaletlerle ilgili bir kitap diyebiliriz. Çok korkunç değildi fakat gerici miydi? Kesinlikle.
Samimi bir dile sahip olduğu için korkmaktan çok Lexi ile birlikte savaşmaya girişiyorsunuz. 
Kitabı iki part şeklinde okudum. İki günde ama tek oturuşta okunacak tarzdan bir kitap ne gözü yoruyor ne beyni. 
Aslında cici bir kitap diyebilirim. Paranormal olması dışında. Karakterleri atıl değil, baskın oluşu ve hepsinin yerlerinin göz ardı edilmemesi de kesinlikle çok çok çooook pozitif bir durum.

Kitabı alın, okuyun diyor muyum? Diyorum. Alın, okuyun. Şahsen az sayıda paranormal kitaplar okumuş olmama rağmen gerilme konusunda kasmayan bir kitap olduğunu belirtebilirim.
10/6,75 diyorum. Beğendiiiiim...

***Karakter Kartları***


                                            


 
                                                                                          


                                            

öpücükleeer xoxo


Share:

0 yorum:

Yorum Gönder