Yabancı - Diana Gabaldon (Outlander #1) | Kitap Yorumu #49

***Tanıtım***
Sene 1945. Eski bir savaş hemşiresi olan Claire Randall, evine dönmüştür. Tekrar bir araya geldiği eşiyle ikinci bir balayına çıkar. Salisbury Düzlüğü’nde bulunan tarihi taş çemberini ziyaret ederler. Bu taşlardan birine dokunan Claire birden kendini, savaş yüzünden yıkılmış ve gruplaşmış sınır baskınlarına maruz kalan İskoçya’da bir yabancı olarak bulur. Sene 1743’tür.

Anlayamadığı güçler tarafından zaman içinde geçmişe savrulan Claire, hayatı için tehdit oluşturabilecek mülk sahipleri ve casusların arasına düşmüştür. Cesur bir İskoç savaşçısı olan James Fraser, Claire’e öyle sınırsız bir aşk sunar ki, genç kadın sadakat ve tutku gibi iki zıt duygunun arasında sıkışıp kalır. Farklı zamanlarda yaşayan ve hiç ortak özellikleri olmayan bu iki adam arasında bir seçim yapması gerekmektedir.


İnce Kapak: 
Sayfa Sayısı: 838
Baskı Yılı: 2010


***Yorum***

''Gecenin karanlığında otuz kilometre yolu at sırtında, kötü yol koşullarında, İskoç etekli adamlar grubu eşliğinde sürdüğünüz atı bir yaralıyla paylaşmayı olay olarak görmediğiniz takdirde, yolculuğun kalanının olaysız geçtiğini söyleyebilirim.''


Bu öyle bir kitaptır ki! Anlatmaya nereden başlasam bilemiyorum. Nereden aldığım ile başlasam iyi olacak. Yine bir gün Epsilon Standında çalışırken... Eskişehir Kitap Günleri'nde edindiğim bir diğer kitaptır kendileri. Tüm yaz, bir kitap daha okuyayım sonra Yabancı'ya başlayacağım diye diye süründürdüğüm kitap olma özelliğini de taşır ayrıca. Çünkü 800 küsür sayfa demek, nereden baksan 3 kitaba eşit demek, insan ister istemez 'hayırdır inşallah' oluyor haliyle. Lakin, boşuna gözümü korkutmuş, boşuna geç kalmışım. Neyse ki sonradan, bütüüün tayfanın Yabancı okuması ile birlikte (hemde neredeyse hepisi orijinal kapak edinmiş, bendeki dizi kapağı) bende zamanı daha fazla geçirmeden okuyayım dedim tabii.

''Yürürken bir anda bir şeyin daha farkına vardım. Bilinmeyen düşmanları olan genç bir kaçak olarak bir yabancıya çok fazla güveniyordu.''

Kitabı kabaca özetlemek gerekirse, Claire isimli esas kızımız var. Tamam burada özetlemeyi bırakmak istiyorum. Claire esas kız olduğu için bütün dengeler onun üzerine kurulu ve tüm kitabı özetleyen cümle bu. ''Claire esas kızdır.'' Diğer özet cümlesi ise, ''Jamie ile tanışır.'' Hah. Tüm 800 sayfa boyunca olan biten aslında, tam anlamıyla bu. Fakat 800 sayfa boyunca bunu nasıl anlatmış, ne olaylar olmuş, derken bir bakıyorsunuz kitap bitmiş. Neyse ki içim kitap bittiğinde hafiften rahat çünkü daha okumam gereken kapkalın bir çok seri devam kitabı bulunmakta. Ayrıca dizisi de var. Yani nereden kaçırsam ipin ucunu oradan toparlayabileceğim bir çok alternatif çıkar yolum mevcut.

''Senin efendinim... Sen benimsin. Kendi ruhumu kaybetmeden seninkine sahip olmam imkansızdı.''


Şimdi, benim için tüm dengeleri altüst eden bir noktadır yukarıdaki alıntı. ''Sen Benimsin'' gördüğünüz üzere. O cümle beni bir aşk kitabında geçen ve beni delicesine irrite eden bir cümle olma özelliğini taşırken, bu kitapta okuduğum anda elim ayağım boşaldı, gözümden bir damlacık yaş süzüldü, içim ısındı bir hoş oldum yani. Kitabın güzelliğinin fevkialadeliğini buradan verebiliriz bence. Ya bakar mısın, kitabın kabaca özetini geçiyordum nereden nereye geldik, hey yavrum hey!

İşte efendim, bu Claire 1945 yılında yaşayan savaş hemşiresidir. Böyle akıllıda bir kadındır. Yani hatta benim tanıdığım en zeki kadın karakterlerden birisi olma özelliğini taşır ki bu durum gerçekten takdire şayan bir durumdur. Çünkü bilirsiniz, genelde aşk kitaplarındaki kızçelere masumcuku oynatırlar, bununla kalmaz, beyni alınmış gibi davrandırttırırlar, böyle aşk sarhoşu ederler kör olurlar. Ama Claire öyle mi? DEĞİL!

''Tanrının adaletine karşı kılıç çekmeye mi cüret ediyorsun? dedi bodur yargıç. Jamie kılıcını tamamen kınından çıkardıktan sonra onun önünde, yere sapladı ve kılıcın kabzası boşlukta sallanmaya başladı.
''Onu bu kadını korumak ve gerçekleri göstermek için çektim. dedi. Eğer burada bunlara karşı çıkan biri varsa onlar benimle görüşmeliler. Tanrı'nın ise sırası gelecek.''


Jamie esas oğlan dedim ya az evvel. Hemde ne esas oğlan... Claire'den 200 yıl evvel yaşayan 23 yaşında körpecik bir İskoç kendileri. Körpecik dedim ama tam olarak körpecik değil, o zamanlara bakacak olursak gayet adam... ADAM BEEE! Jamie fan clup damarım canlandı bak yine. Gerçekten, abartılmamış, kendi çizgisinden şaşmayan, ağırlığı olan, - ki bazen çok ağır- vıcık olmayan bir erkek karakter Jamie. Ve efsanevi bir aşık. Yani her genç kız bence beyaz atlı prensini düşlerken Jamie standardını göz önünde bulundurmalı diyorum. 
Claire, azıcık yerinde duramadığı için, 1945 yılında, ''aa uzakta bir taşlar var, nedir bu taşlar kimin bu taşlar'' diyerek, büyü sonucu 200 yıl geriye ışınlanır('?) yani ışınlanma diyebilir miyiz bilmiyorum ama gayet kadın, göz açıp kapayıncaya dek 200 yıl evvele gidiverdi.

''Bugüne kadar cadılara inanan yaşlı bir kadına hiç rastlamadım, doğrusunu istersen gencine de rastlamadım. Cadılara ve büyücülere inananlar hep erkeklerdir, bunu da kendileri çok doğal ve salak yaratıklar oldukları için yaparlar.''

Velhasıl kelam, kitap 800 sayfa mıydı, hemde ne 800 idi. Ben derslerim ağırlaşmadan okuyayım diye 27 Eylül tarihleri civarında kitaba başladım, ama eve gelip tembellik yapmaktan sadece okulda okuduğumdan dolayı epey süründürdüm. Sürünecek uzatılacak bir kitap değil. Dili çok tatlı, akıcı, hikaye örgüsü desen içine çekiyor: Kendini çok fazla tekrara da düşmüyor.

Gidin, paranıza kıyın ve bu kitabı alın! Tüm serisini alın, kupasını alın, tişörtünü alın her şeyini alın, nokta tanesi kadar pişman olmazsınız!

''İnsanın fiziksel gücünün tükendiği anda bile bedeli ne olursa olsun savaşı bitene kadar dayandığı ve kendini güçlü hissettiği anlar vardı. Bu güce kadınlar doğum yaparken, erkekler de savaş alanında ulaşıyorlardı.
Bu nokta geçildiği anda korku ya da acı kalmıyordu. Yaşam çok basit bir hal alıyordu, sadece yapmaya çalıştığın şeye odaklanıyordun, ya da bunu yapmaya çalışırken ölüyordun ve bu o an için sana bir şey ifade etmiyordu.''


öpücükler xoxo


Share:

0 yorum:

Yorum Gönder