OGBT#5 Kıyak Para - Luigi Carletti & Ajan Kasper | Alıntılar & Kitap Değerlendirmesi #5 |

Merhaba! Dört değil dört bin gözle beklediğim tur geldi çattı. Öncelikle yaptığım alıntıları sizinle paylaşacağım ancak kitabın tamamı alıntı gibi. Bunu neden dediğimi ise az sonra aşağıdaki yorumumda belirteceğim :) Keyifli okumalar! 

#YORUM#
Şu sıralar kendimi aşıp farklı tarza yöneldiğimi söyleyecek olursak,Kıyak Para kesinlikle benim kitap reformum olabilir. Uzun müddet polisiye ve aksiyon hikayeleriyle bağlantımı koparmış (pek okumamış)biri olarak bünyem önce bu durumu kabul edemedi. Daha sonra ise bütünleştim diyebilirim. Bu kitabı ilk gördüğüm andan itibaren beni çeken bir şeyler vardı. Gerek kapağı gerek ise tanıtım bülteni olsun enteresan geliyordu. Bende bu çekim gücüne karşı koymadım tabi ki. Kitap İtalyan bir gazetecinin, Ajan Kasper'in hayatını yazmasından ibaret. Enteresan ve ilgi çekici olan ise tamamiyle yaşanmış kurgulardan oluşmuş olması. Yani kitapta geçen olayların tamamı gerçek belgelere , yaşanmışlıklara dayanıyor.

Kitap gerçekten iddialı bir yapıya sahip. Paragraf olarak inceleyecek olursak ''kuul'' karakterler ''kuul'' muhabbetler ve mizahın ince çizgisi en güzel yönlerden birisi. Kitap okumuyor da film izliyor havasına kapılıyorsunuz. Bazı konular detaylı bir şekilde bahsedilmişken bazısı ise konu gidişine göre kısa geçilmiş, bence burada yazarın bize anlatmak istediği şey ''bir kısmını ben açıkladım,devamı hayal gücünüze kalmış''tan başka bir şey değil.
Tek noksan bulduğum nokta kitabın aralıksız uzun bir süre okunamaması. Paragrafın her birisinin kendi güzelliğinin bütünlüğünü kapattığını düşünüyorum. Yaşanan olayları, farklı kişi ve karakterleri kaçırmamak adına yavaş yavaş ve sindire sindire okunması gerekiyor. Yazar kitapta kendini gizlememiş ve yer yer, insanların, mekanların özelliklerini açıklamaktan geri durmamış. Yani Bay Carletti'yi de aslında kitabın içinde bariz bir şekilde seziyoruz. 
Bu, bildiğimiz Hollywood tarzı ajan hikayelerinden değil, amerikan vari hareketler ve ''hadi canım'' dedirtecek tarzı şeyler yok. Bu bildiğimiz İtalyan şebekesi ve bambaşka bir dünyaya açılan demir kapı.
Diğer kitaplardan ayıran özelliğine gelecek olursak, içtenlik derim. Sanki karakterlerin birisi çıkıp ''hey corç versene borç'' diyecek diye düşünmüyor değilim. Ben bu kitabı çok sevdim. Gerçekten ''keyifli'' sıfatını taşıyabilecek nacizane bir roman.
Şiddetle tavsiye ediyorum!
Ve, Benim hayalimdeki Ajan Kasper:
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder