OGBT #16| Bir Başka Mavi - Amy Harmon | Yazar&Kitap Tanıtımı | Kitap Yorumu


*** Tanıtım***
TERSYÜZ'ün yazarından, hiç kimsenin "birisi" olmasının... alışılmadık bir dostluğun, umudun iyileşmeye ve kefaretin aşka dönüşmesinin hikâyesi.


Blue Echohawk kim olduğunu bilmiyordu. Gerçek adından ya da doğum gününden bihaberdi. İki yaşında terk edilmiş, bir başıboş tarafından büyütülmüş ve on yaşına kadar okul yüzü dahi görmemişti. On dokuz yaşına geldiğinde, yaşıtları üniversiteye ya da yeni hayatlarına doğru giderken, Blue hâlâ lise son sınıftaydı. Annesiz, babasız, inançsız ve geleceksiz Blue Echohawk aynı zamanda zorlu bir öğrenciydi. Sertti ve kendi bildiğini okuyordu. Ayrıca son derece çekiciydi. Yani, genç bir İngiliz olan ve sorun çıkaranları kanatları altına almaya meyilli ve Blue'yu çözmeye kararlı tarih öğretmeninin tam tersiydi.

Âşık olmak, kim olduğunuzu bilmediğinizde zor olabilir. Kim olduğunu ve sizinle neden birlikte olmaması gerektiğini tam olarak bilen birine âşık olmak ise imkânsızdır.

"Şimdiye kadar bir karaktere hiç bu kadar bağlanmamıştım. Mendillerinizi kapın ve uzunca bir süre oturmaya hazır olun, çünkü bu kitabı bitirene kadar bırakmak istemeyeceksiniz!
-Read This ~ Hear That-

"Amy Harmon'ın yarattığı hikâyeler ve karakterler, bir şekilde içime işliyor ve kalbimi yıkıp geçiyor."
-Brittany and Bianca Blab Books-

"Bir Başka Mavi'nin duygusal şiddeti okurları sarsacak. Amy Harmon büyüleyici bir hikâyeye imza atıyor ve bir kez daha okurlarını kelimelerin ötesinde etkilemeyi başarıyor."
-Romantic Reading Escape-
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 386
Baskı Yılı: 2015
Dili: Türkçe
Yayınevi: Yabancı
AMY HARMON KİMDİR?

Amerikalı gazeteci, yazar
17 Eylül 1968 NYC

Amy Harmon, yazmanın yapmak istediği bir şey olduğunu erken yaşta fark etti ve büyürken zamanını şarkı sözü yazmakla hikaye yazmak arasında paylaştırdı. Buğday tarlalarının arasında, televizyonsuz büyümek ve eğlenmek için tek sahip olduğu şeylerin kitapları ve kardeşleri olması neyin bir hikaye olduğu konusunda güçlü bir duygu geliştirdi onda. Amy Harmon, muhteşem bir konuşmacı, bir ilkokul öğretmeni, bir ortaokul öğretmeni, evde eğitim veren bir anne ve Glayds Knight'ın yönettiği Grammy Ödüllü Saints Unified Voices Choir'ın bir üyesidir. 

Dört çocuğu ve güreşçi bir eşi vardır.

***Yorum***

Uzun süreden sonra buraya yorum girmenin hissettirdiği hazın tarif edilemeyeceği ile ilgili bir giriş yapmak istiyorum öncelikle. Sonrasına gelince, Ben Amy Harmon'un bundan önceki kitabı olan Tersyüz'ü okumamıştım çünkü bir şekilde bana çekici gelmemişti hatta fazla dramatik olduğunu düşünüp almaktan da kaçınmıştım. Bir başka mavi çıktığında ise nedendir bilinmez değişik bir sempati duydum ve Ezgi'nin de büyük ''Tersyüz çok güzeldi bu da güzel '' demesiyle bir şekilde turunu aldık.
Teryüz nasıldı bilinmez fakat bir başka mavi için söylemek istediğim belli başlı şeyler var. Kitap, Blue'nun başından geçenleri anlatmayla başlıyor, başlarda atarlı giderli bir çizgi sergileyen kızımız daha sonra olgunlaşıyor ve gerçekten okuyucuyu şaşırtıyor. Kitabın arka kapağında yazan Tarih öğretmeni vesvesesini görünce klasik öğrenci öğretmen ilişkisi olacağını düşünmüş hatta bu konuda dehşete düşmüştüm çünkü bazı noktalara kadar hep bekliyorsunuz, şimdi oldu ha olacak ha oldu mu falan diye. Fakat olmadı ve bunun içimi ne kadar rahatlattığını bilemezsiniz. Olmayan şey, belli kalıplara bağlı kalıp klişeleşmiş mutlu sona gidişti. Burada mutlu sona beklenmeyen bir yoldan ve farklı bir bakış açısıyla gidildi ki bunu çok sevdim. Karakterlerin güçlü kişilikleri ve kendilerinden taviz vermeyişleri ise beni özellikle çeken noktalar oldu.
 Kitabın bir yerinde oooooo tarzında bir şaşırma gerçekleştirmesem de genel olarak etkileyici bir kitaptı. İki oturumda bitirdiğim kitabın ilk seferinde 85 sayfa, ikinci seferimde ise 300 sayfa okumuş bulunmaktayım. Bu cümleden de anlayacağınız gibi kitap ziyadesiyle akıcıydı.
 Amy Harmon yeniden okur muyum bilinmez ancak, kitabı sevdiğim ise inkar edilemez bir gerçek.


xoxoxoxo öpücükler
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder