Mozart'ı Kim Öldürdü? Haydn'ın Kafasını Kim Kesti? - Ernst Wilhelm Heine | Kitap Yorumu #16


***Tanıtım***"Bu vakalar, bir polisiye yazarı tarafından uydurulmadı. Söz konusu olan, müzik tarihinde gerçekten yaşanmış hikâyelerdir. Soruşturma yargıcı da, müfettiş de sizsiniz, sevgili okur. Bize düşense sizlere olguları sunmak. Gelin, bu esrarengiz vakaları ve cinayetleri elbirliğiyle çözmeye çalışalım."


Alman yazar Ernst Wilhelm Heine, "müzikseverler için cinayet hikâyeleri" sunuyor okura, tarihe mal olmuş müzik dehalarıyla ilgili. Hayal gücünün ürünü değil bunlar, gerçek olaylar...

Heine, polisiye yazarlığında bir devrim yapıyor: sürükleyici hikâyeler uydurmak yerine, inanılmaz gerçekleri açığa vuruyor. Mozart, Haydn, Paganini, Çaykovski, Hector Berlioz ve modern dansın ilahesi Isadora Duncan gibi ünlülerle ilgili sırların üzerindeki perdeyi aralıyor. Sayfalar ilerledikçe sıradan bir okur olmaktan çıkıp, kendinizi cinayetlere kafa yorarken ve yazarla birlikte gizemi çözmeye çalışırken bulacaksınız.
Sayfa Sayısı: 88
Baskı Yılı: 2012
Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları


***Yorum***
Bu kitabı D&R'ın 5 tl indiriminde görüp almıştım. Konusu itibariyle ilgimi çekmişti çünkü arka kapağında bu bir polisiye romanı değil gibisinden bir yazı vardı.Yani bu demek oluyor ki gerçekleri önümüze sunacak. ki öyle de olduğunu düşünüyorum.

Kitap, Mozart, Hyden, Çaykovski, Paganini, Hector Berlioz ve Isodora Duncan ismindeki sanatçıların hayatlarının bir kısmını ele alıyor.

Bu da beni kitabı okuyup bitirdikten sonra google amcaya başvurup bu kimdir, bu nedir tarzında araştırma yapıp çoğunun eserlerini dinlememe yöneltti. Kitap kesinlikle ufuk açıcı bir kitap.

Yoğun bir dile sahip fakat akıcı. Ya da sonunda ne olacağını merak ettiğiniz için kendinizi durduramıyor da olabilirsiniz. Kitabı başladığım gibi bitirdim tek okuyuşta zaten az sayfa sayısı var ancak çoğu kalın kitaptan daha iyi olduğunu söyleyebilirim. 80 küsür sayfada ne demek istediğini o kadar iyi anlatmış ki. Çoğu kitap bunu yapamaz. Tek sıkıntım bilmediğim bir çok kelimeyle karşılaşmam oldu. Onları da sözlük yardımıyla hallettim. Okumanızı tavsiye ederim, kesinlikle ufkunuzu açıyor ve 80 sayfa 400 sayfa yoğunluğunda. Ben beğendim. Ayrıca genel kültür açısından da yararlı olduğunu düşünüyorum.
Öpücükler xoxoShare:

0 yorum:

Yorum Gönder