OGBT#15 | Bridget Jones'un Günlüğü - Helen Fielding | Kitap Yorumu |


***Tanıtım***

Bridget Jones'un Günlüğü, Modern kadının efsanevi ikonu!


Kilo 59 (belki bugün yemeyi bırakırsam yarına 2 kilo veririm), sigara 21 (ama yarın bırakıyorum, gerçekten), yüzümde kırışık var mı diye aynaya bakarak geçirilen dakika sayısı 230 (hayır, henüz çıldırmadım), bugün alınan kalori 2650 (yazıklar olsun), sevgili 0 


İşte karşınızda Bridget'in bekâr hayatı. Karbonhidrata veda etme hayaliyle güne başlayıp geceyi pizzayla kapatıyor, haftada üç gün spora gitme kararı ancak rüyasında gerçekleşiyor ve her ne kadar yalancı, bencil erkeklere geçit yok dese de dönüp dolaşıp en belalılarına rastlıyor… Eh, tüm bunlar size de bir yerlerden tanıdık geliyorsa sayfaları çevirmeye başlayın. Çünkü bu çılgın kadının hayatına ortak oldukça aslında hiç de yalnız olmadığınızı anlayacak ve başınızı kitaptan şaşkınlıkla kaldırıp şu cümleyi kuracaksınız: "Brıdget jones benim!"


"Bizi kolayca kendisine bağlayan başka bir kadın karakter var mıdır acaba? Ondan vazgeçmek mümkün değil!"
-Sunday Express-"Bu kadına bayılıyorum! Günlük hayatta uğraşıp durduğumuz basit şeyleri öyle güzel yüzümüze vuruyor ki…"
-Jilly Cooper-"Delicesine komik ve her sayfası zekâ fışkıran gözlemlerle dolu. Hayata bir de Bridget'in renkli gözlükleriyle bakın, pek çok şeyin değiştiğini fark edeceksiniz."
-The Times-
(Tanıtım Bülteninden)
Sayfa Sayısı: 336
Baskı Yılı: 2015
Dili: Türkçe
Yayınevi: Pegasus
***Yorum***


Herkesin bir Bridget'i vardır. Bu kitap öyle bir kitap ki ilk sayfadan itibaren insanı içine çeken ve yer yer ''Aaa bu ben değil miyim ya'' dedirten, son derece içten ve samimi tek kelimeyle harika bir kitap.
Bundan yaklaşık 3 sene önce bir tezgahta çok eski bir basımını gördüğümde alıp almamak konusunda kararsız kalmış ve almamıştım. Şimdi diyorum da keşke gidip alsaymışım. Bu kitabı, hatta bütün seriyi okumakta bu kadar geç kalmasaymışım.

Ama ne demiş eskiler? Geç olsun güç olmasın. Kitap biter bitmez gidip neden filmini izlemiyorum ben diye dağlara taşlara haykırasım geldi. Ve pek huyum değildir ama Bridget Jones'ları gidip DVD olarak alacağım ve koleksiyonuma parça ekleyeceğim
Her film için yapılmaz bu. Umarım filmi beni hayal kırıklığına uğratmaz. Çünkü kitabı okurken dehşet beğeniyle okuduğum için film bundan daha kötüyse hüzün kaplar dört bir tarafımı.


Ama filminn beni yanıltacağını sanmıyorum. Ne olursa olsun.
Bridget çoğu kişinin bildiği üzere, sigara sever, diyete bağımlı ve her ne kadar feminen yanı ağır bassa da hayatında erkeklerin olmasını isteyen bir kadın. Ayrıca 30'larını geçmiş ve herkesin sorduğu ''Aşk hayatın nasıl?'' sorusuna defalarca maruz kalan bir bayan.

Kitabın dili best of akıcıi diyaloglar zekice ve tam kararında tutulmuş mizah. Bir okuyucu bir kitaptan daha fazla ne bekleyebilir ki?

Ben Bridget'i çok sevdim ki zaten ilk basıldığı zamanlardan beri kendini kanıtlamış bir kitap.
Herkesin kendi içindeki Bridget'i bulması dileğiyle!

Öpücükler xoxox

Share:

0 yorum:

Yorum Gönder