OGBT - OE#3 | Takipçi - Kevin Hearne | Kitap Yorumu |

***Tanıtım***"Bu müthiş esprili seride, Kelt mitolojisinin kahramanları ve günümüzde yaşayan kadim bir Druid, Arizona çöllerinde bir araya geliyor."-Kelly Meding, Three Days to Dead'ın yazarı
Druidler'in sonuncusu, Atticus O'Sullivan, Arizona'da huzurlu bir yaşam sürüyor. Eski bir kitapçı dükkânı işletiyor ve boş zamanlarında İrlanda av köpeğiyle birlikte avlanmak için şekil değiştiriyor. Komşuları ve müşterileri, Atticus'un yirmi bir yaşında, yakışıklı, dövmeli bir İrlandalı olduğunu düşünüyor. Hâlbuki Atticus tam yirmi bir yüzyıl yaşında. Gücünü topraktan alıyor, keskin bir zekâsı var ve zekâsından daha da keskin olan Cevaplayıcı, Fragarach kılıcını kullanıyor.

Ne yazık ki, gazabı şiddetli bir Kelt tanrısı da bu kılıcın peşinde ve yüzyıllardır Atticus'un takipçisi. Üstelik bu sefer amacına çok yaklaştı. Atticus ondan kurtulmak için bütün gücünü toplamak zorunda. Ayrıca baştan çıkarıcı ölüm tanrıçasının, vampir ve kurtadam avukatlarının, bedeni bir cadı tarafından ele geçirilen çekici bir garsonun ve meşhur İrlandalı şansının yardımına ihtiyacı var.

"Kevin Hearne, hem tuhaf bir şekilde tanıdık hem de şaşırtıcı derecede orijinal bir dünya yaratarak eski mitlere yeni bir soluk getiriyor."
-Nicole Peeler, Tempest Risinç'm yazarı- 
Sayfa Sayısı: 
385Baskı Yılı: 2013Dili: TürkçeYayınevi: Artemis Yayınları


*** Yorum***


Öncelikle vay be diyerek başlamak istiyorum sözlerime..
Vay be!
İnanılmaz düşük bir beklentiyle başladığım bir kitaptı. Fakat okumaya devam ettikçe kendini aştı hatta sevmediğim kısımları bile daha çok hoşuma gitmeye başladı. 
Kitap 400 sayfa civarında, ilk 200 sayfa gerçekten sıkıldım. Yani dedim kendi kendime bitecek mi? Ne zaman bitecek? Hep bu tarz mı ilerleyecek? Fakat 200 sayfa sıkılmama kesinlikle değdi. Sonlara doğru o kadar fazla toparladı ki, inanılmazdı. Bütün o ilk sayfalardaki bayıcılığı kopardı ve yepyeni bir Takipçi oldu elimdeki kitap. Bambaşka bir şey oldu.
Atticus O'Sullivan.. Tabi ki de bu sevgili Druid'imizin gerçek ismi değil. Öncelikle bu karakter hakkında bir şey demek istiyorum. Bu karakter bayağı sağlamdı. Belli bir çizgisi vardı ve bu yönden şaşmadı. Ayrıca erkeklerin umursamazlıklarını da realite çerçevesinde gösterişi mükemmeldi. Laf buraya gelmişken bu kısmı atlamayalım, kitap karakter ağzından yazılıyor ve kesinlikle söyleşi tarzında yani karakter sizinle konuşuyor gibi ve karakterimiz erkek.
Başlarda hangover kafası yaşayan, her ne kadar bir Druid olsa da 21 yaşında olduğu için hovarda olduğunu tahmin ettiğim bir karakterdi Atticus. Hiç de öyle değilmiş. Beni şaşırttı ve etkiledi. Eğlenceli ve zeki bir karakterdi ve bu her kitapta olması gereken bir özellik. Zeka..

Ayrıca bu kitabın içinde aklınıza gelebilecek bütün o hoş fantastik karakterler vardı. Yani şu bildiğimiz, baskın fantastik yeteneklerle donatılmış erkek ve muggle kız değil, tamamiyle fantastik bir kitaptan bahsediyoruz.
Aşk yok fakat her gencin ihtiyaçları vardır değil mi? Tek fark, Atticus bu ihtiyaçlarını bir kaç tanrıçayla gideriyor. Bu fazla cool.

Kitaba aşık olmadım fakat beni bayağı bir şaşırttı..
10/5 'i haketti. Eğer sondaki toparlaması olmasaydı 10/3 verecektim. Ama şimdi yarı yarıya iyi.

öpücükler xoxo


Share:

0 yorum:

Yorum Gönder